Vyhledávání

Galerie

Prohlédněte si nádherná místa, která jsem navštívila.

Blog

Aktuální články na téma Feng Shui.

Novoluní.

Astrotipy 2021 jsou zpět. Nov objasňuje změny, kterými právě procházíme. Více v novém astrotipu.

 


Hathajóga je první krok k sobě

Publikováno: 29.04.2012

Systém Hathajóga není jen cvičení určených poloh, ásan, a koncentrace na dýchání. Hathajóga má hlubší roviny, díky kterým umožňuje člověku objevit cestu k sobě, odhalit vlastní Já a seznamovat se sama se sebou. Hathajóga je prvním krokem na cestě ke znovunalezení sebe.                                                     Yoga_prvni_krok

Cvičení jednotlivých ásan má silný uklidňující a uvolňující účinek. Práce s dechem, pránájáma, kdy se učíte správně dýchat, má za cíl stálé uvědomování si sebe v přítomném okamžiku. Správnému dýchání se člověk musí učit, stejně jako být stále v přítomnosti, se svým Já.

Spojení ásan a pránájámy vede k vytvoření vnitřního klidu, vyrovnanosti a harmonie.

 

Zkuste si základní cvičení, pro začátečníky někdy náročné, Vadžra ásana, diamantový sed neboli sed na patách. Klekněte si a s výdechem se posaďte na paty, ruce nechte položené na stehnech a srovnejte si záda, aby byla rovná. Zavřete oči a sledujte svůj dech. Prohlubujte a zpomalujte svůj dech, cílem je hluboké dýchání s nádechem až do břicha. Zkuste vydržet několik minut. Ze začátku možná vydržíte jen několik málo nádechů a výdechů a budete muset uvolnit nohy. Při pravidelném opakování vydržíte sedět stále déle, což umocní sílu základního jógového cvičení, ásany ve spojení s pránájámou.

Uvedené cvičení - sed na patách napravuje bolesti zad, zpevňuje zádové svalstvo, uvolňuje bolestivé napětí ve spodní části zad a oblasti pánve. Při správném cvičení dokáže Vadžra ásana (diamantový sed, sed na patách) nejen postupně uzdravovat vaše záda a páteř, ale také rozvíjet sílu vůle, odvahu, víru ve vlastní rozhodnutí, vytrvalost.

Pro maximální užitek, který Hathajóga nabízí, je vždy rozumné cvičit pod dohledem zkušeného cvičitele, instruktora jógy nebo učitele, který vám poradí, jak se naučit s každou konkrétní ásanou pracovat a postupně krok po kroku prohlubovat účinek cvičení. Při správném cvičení Hathajógy najdete vnitřní klid a budete vědět, že vy sami jste ho díky cvičení jógy našli. To znamená, že pomocí cvičení jógy můžete udržet a dále Hathajoga_krok_k_sobeprohlubovat vnitřní uvolnění, pokoj a zklidnění.

Abyste našli sebe sama, objevili své nitro a poznávali svůj vnitřní svět, potřebujete udělat první krok. Tím je nasměrování pozornosti správně na sebe, ztišit svou mysl plnou starostí, povinností a pracovních úkolů, odpovědností. Musíte zmírnit vnitřní neklid, nejistotu, rozrušení a stálé vnitřní napětí, abyste byli schopni v tom velkém zmatku odhalit jiskřičku sebe sama. Pak teprve se můžete vydat k sobě, ale musíte najít cestu ke světlu svého Já skrze vnitřní zmatek a chaos.

Vykročte směrem k sobě a zkuste první lekci jógy (přihláška). První kroky jsou sice nejtěžší, ale o to více radosti a spokojenosti přinesou, jestliže se vydáte na cestu. Jsme připraveni Vám maximálně pomoci a jógu si užívat již od začátku. Těšíme se na vás.

Mohlo by Vás zajímat na téma Jóga:

Další články o cvičení jógy. Klikněte.

Přihláška na cvičení jógy v Praze.

Termíny lekcí cvičení jógy.

Zpět

© 2023 Copyright a grafika Zuzana Musilová