Vyhledávání

Galerie

Prohlédněte si nádherná místa, která jsem navštívila.

Blog

Aktuální články na téma Feng Shui.

Novoluní.

Astrotipy 2021 jsou zpět. Nov objasňuje změny, kterými právě procházíme. Více v novém astrotipu.

 


Podle čeho vybírat cvičení jógy

Publikováno: 17.09.2012

V poslední době se objevuje široká nabídka cvičení jógy pod různými názvy a označeními. Pro vás, kteří hledáte a nevíte, které cvičení jógy zvolit, máme několik rad, podle kterých si určitě vyberete správné cvičení jógy.

Povíme si, podle čeho vybírat cvičení jógy vhodné právě pro vás. Zaměříme se na systém cvičení, velikost skupiny a váš životní styl. To jsou kritéria, kterými můžete začít zužovat výběr místa, kam budete chodit na cvičení jógy.

Životní styl

Životním stylem je zde míněn způsob života, zejména pracovního, který žijete. Trávíte-li většinu času sezením u počítače, za volantem automobilu nebo u pracovního stolu, trávíte velkou část dne na nohou např. v obchodě, v nabízení služeb nebo produktů,Cvičení_jógy v kadeřnictví, v restauraci, hotelu, jídelnách, servisech apod., potřebujete jógu, která se zaměřuje na uvolnění napětí ztuhlých svalů.

Jednoduše, jste-li pracující nebo studující člověk zatížený psychickým či emocionálním stresem nebo fyzickou zátěží, potřebujete rehabilitační, terapeutickou jógu a ne krkolomné cvičení, které můžete vidět na obrázcích v knihách o józe.

Rehabilitační jóga se zaměřuje na:

  • uvolnění a protažení ztuhlých, zkrácených svalů a šlachových úponů,
  • posílení břišních a zádových svalů,
  • odstranění stresu, který se usazuje na ramenech, šíji a mezi lopatkami,
  • zbavení tíže na bedrech,
  • rozpohybování ztuhlých, nepružných kloubů.

Jste-li naopak člověk, věnující se celý život duchovním naukám a praktikování jógy, můžete se věnovat cvičení náročnějších jógových ásan a určitě si vyberete podle svých zkušeností vhodného učitele nebo skupinu pro cvičení jógy.

Termíny rehabilitační jógy pro začátečníky najdete v Kalendáři akcí - jóga.

Systém cvičení jógy

Zaměřte se na cvičení s instruktorem, který vám může pomoci během každého cviku (ásany). Systém cvičení jógy s instruktorem je užitečný, protože instruktor jógy vás vede tak, abyste měli ze cvičení jógy maximální užitek, ale abyste nebyli sami sobě nebezpeční nešetrným cvičením.

Cvičení náročných ásan, např. podle Yoga_Prahaknih a učebnic jógy z knihkupectví, není vhodné pro každého, naopak roste riziko ublížení či poškození těla nešetrným cvičením.

Jóga je druh cvičení, které vás naučí nejen uvolňovat, rehabilitovat a léčit tělo, ale také správně dýchat za pomoci dechových cvičení a tréninku spojení dechu s pohybem.

Rehabilitační jóga neboli terapeutická jóga vás vede krok za krokem jemně a vytrvale ke spojení dechu a pohybu těla, k lepšímu prožívání sebe, potažmo užívání si života bez bolesti, ztuhlosti a omezenosti vlastním tělem.

Rehabilitační jóga je starobylým lékem na moderní nemoci, problémy a nepříjemnosti způsobené stresem. Systém rehabilitační jógy pro začátečníky cvičíme u nás každé pondělí a středu večer (termíny cvičení).

Velikost skupiny pro cvičení jógy

VelJoga_Prahaikost skupiny, ve které budete cvičit jógu, by neměla být větší než 8-10 lidí. Ve skupině 8 nanejvýš však 10 lidí je možné udržet individuální přístup ke každé jednotlivé osobně.

Jakmile je ve skupině více jak 10 lidí, není možné pro jednoho instruktora, aby dokázal osobně pomoci, poradit nebo zkontrolovat správnost cvičení jógových ásan (cviků).

Shrnutí podle čeho vybírat cvičení jógy

Vyberte si menší skupinu 8-10 lidí s instruktorem, který se vám věnuje během cvičení, opravuje vás nebo vám nabízí alternativní možnosti cvičení jógových ásan, které vás připraví na požadovanou ásanu, cvik. V případě, že nejste praktikující jógin, vyberte si skupinu, která se věnuje začátečnickým ásanám s individuálním přístupem během cvičení jógy. Vyberte si cvičení jógy s tréninkem správného dýchání během pohybu i v klidovém stavu.

V případě, že vám cvičení nějaké ásany (cviku) dělá problém, okamžitě konzultujte s instruktorem jógy, aby vám ásanu poopravil, případně nabídl jinou.

Mohlo by Vás zajímat na téma jógy:

Termíny cvičení rehabilitační jógy. Klikněte.

Přihláška na cvičení jógy pro začátečníky.

Další články na téma jóga.

Zpět

© 2024 Copyright a grafika Zuzana Musilová