Vyhledávání

Galerie

Prohlédněte si nádherná místa, která jsem navštívila.

Blog

Aktuální články na téma Feng Shui.

Novoluní.

Astrotipy 2021 jsou zpět. Nov objasňuje změny, kterými právě procházíme. Více v novém astrotipu.

 


Co se děje během meditace?

Publikováno: 29.07.2010

Je dobré vědět, co se s námi děje během meditace. Co se odehrává v našem těle.  Co způsobuje ony úžasné léčivé procesy. Jak přichází vnitřní klid a vyrovnanost. Co o meditaci zjistily vědecké testy.

Vše se odehrává v hlavě. Mozek je naší vnitřní elektrárnou, která vyrábí všechnu potřebnou energii pro tělo, mysl, duši i náš život. Jeho elektrické rozvody, mícha a nervy, rozvádí neustále do každé naší sebemenší části elektrické impulzy, které ovlivňují organismus i psychiku. Můžeme říci, že doMeditace a mozek jisté míry je vyrovnanost, vitalita, léčivé schopnosti včetně samoléčebných procesů a konečně celkové zdraví závislé na elektrice mozku a jeho rozvodech, odborně na frekvenci mozkových vln.

Pokud jsou elektrické rozvody oslabené, nestabilní nebo jakýmkoli působením poškozené, dochází k elektrickým zkratům, výbojům apod. V lidském těle vše pracuje velice podobně. Pokud je náš elektrický (mozkový, nervový) systém podrážděný a neuspořádaný, způsobuje nepříjemné nálady, rozmrzelost, únavu, vztek, agresivitu. Určitě již máte s některými z těchto pocitů nebo stavů svou zkušenost a víte, že se vždy cítíte jako na obrovských vlnách, které vás v okamžiku vynesou neuvěřitelně vysoko, ale stejně rychle vás nechají spadnout do nejtemnějších hlubin. Někdo může mít pocit, že s ním vnitřní vlny zmítají z jedné strany na druhou. Přesně to se děje v naší vnitřní elektrice. Mozkové frekvence stoupají vysoko a hned zase padají příliš hluboko, což vám může objektivně změřit každý přístroj EEG (elektroencefalograf, přístroj na měření elektrické činnosti způsobené mozkovou aktivitou, frekvence mozkových vln).

Mozkové vlny se dělí do 4 skupin neboli rozsahů:

  1. Rozsah Delta s frekvencí 0,5 - 4 Hz (Hertz) zažíváme během hlubokého spánku.
  2. Rozsah Théta s frekvencí 5 - 8 Hz zažíváme během lehkého spánku, který je zotavující, uzdravující, kdy člověk čerpá nejvíce sil.
  3. Rozsah Alfa s frekvencí 8 - 14 Hz známe z polospánku, snění. Stav Alfa je využíván v relaxacích.
  4. Rozsah Beta s frekvencí 15 - 30 Hz je stavem plného bdění.

Stav člověka, který je v pohodě, v klidu je měřen kolem 19 Hz. Testy prokázaly, že pro zdraví a vyrovnanost člověka je nejvýhodnějším rozsahem mozkových vln 14 - 19 Hz. V meditaci se mozkové vlny zklidňují a Lecive meditacestabilizují v rozsahu 10 - 18 Hz.

Během meditace tedy působíme na mozkové vlny, vyrovnáváme je a tím získáváme obrovský vliv na své zdraví, tělo, psychiku, což se odrazí ve vnějším světě na našem životě. Skupinová meditace současně zesiluje účinky meditace. Termíny skupinových meditací najdete v Kalendáři akcí - meditace.

Mohlo by vás také zajímat na téma Meditace:

Termíny skupinových meditací. Klikněte.

Přihláška na meditaci.

Zpět

© 2024 Copyright a grafika Zuzana Musilová